750.00 ₺ ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava!
Proses Güvenliği Yönetimi
Buradasınız: Anasayfa / Blog
7 Şubat 2021, Pazar
Proses Güvenliği Yönetimi
Proses Emniyeti Yönetimi (Process Safety Management ? PSM) Güvenlik Yönetim Sistemi (Safety Management System - SFM)'nin bir alt bölümüdür. Temel olarak Büyük Tehlikelerin (Yangın, Patlama, Kontrol Edilemeyen Reaksiyon, Toksik Yayılmalar) insan kayıpları , çevreye etkileri ve iş kayıplarıyla olan bağlantısını kurar.
Proses Güvenliği Yönetimi

oses Emniyeti Yönetimi (Process Safety Management ? PSM) Güvenlik Yönetim Sistemi (Safety Management System - SFM)'nin bir alt bölümüdür. Temel olarak Büyük Tehlikelerin (Yangın, Patlama, Kontrol Edilemeyen Reaksiyon, Toksik Yayılmalar) insan kayıpları , çevreye etkileri ve iş kayıplarıyla olan bağlantısını kurar. Güçlü bir PSM Programının amacı, proses içeren tesislerde çok tehlikeli malzemelerin güvenli bir şekilde işletilebilmesini güvence altına almaktır.

Birçok şirket kendi kaynaklarıyla etkili bir PSM Programı yaratma ve/veya uygulama bakımından yeterli iç desteğe sahip değildir.  Bu tür işletmeler ya organizasyonlarında bu programı oluşturabilecek bir uzman kadrosu bulundurmazlar ya sınırlı bir bütçeye bağlı kalırlar ya da her iki durum birlikte sözkonusudur. Hatta büyük şirketler bile güçlü bir PSM Programı'na sahip olamayabilir ve kurumsal PSM Programları her zaman yerel tesisleri PSM hedeflerini tam olarak gerçekleştirmeye yöneltemez, bunun nedeni kaynakların sınırlı olmasıdır.

Sonuç ise yıllara yayılan çok sayıda proses emniyeti kaynaklı kaza ve facia olabilmektedir. Bunların bazıları ise birden fazla ölüm ve yaralanma ile sonuçlanabilmektedir.

Yaklaşım ne olmalı?

Dünya genelinde çeşitli Proses Emniyeti Yönetimi (PSM) alanındaki yasal düzenlemeler bulunmaktadır. Örneğin; ABD'deki OSHA PSM standardı, Avrupa'daki SEVESO Direktifi gibi. Ayrıca PSM uygulamalarını şekillendiren endüstri rehber dökümanları da vardır. Bunlara örnek olarak aşağıda belirtilen 4 ana temel kaide üzerinde tanımlı olan ve yirmi (20) elementten oluşan CCPS'in Risk Tabanlı Proses Güvenliği Yönetimi rehber dokümanı gösterilebilir:

  1. Organizasyondan en aşağıdan en üst seviyeye kadar Proses Emniyet'ine uyum taahhüdü.
  2. Proses Tehlikelerinin ve Risklerinin Analizi ve anlaşılması
  3. Risklerin Yönetimi
  4. Deneyimlerden öğrenmelerin elde edilmesi (örneğin; ucuz atlamaların araştırılması, eğitim, denetim, vb.)

 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın